Do 95 proc. zniżki w transporcie (27.06.2025 11:15)

 

Osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności mogą liczyć na ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym. Skorzystać mogą także opiekunowie tych osób.

 

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę mającą naruszoną sprawność organizmu:

  • niezdolną do podjęcia zatrudnienia,
  • zdolną do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie aktywizacji zawodowej, wymagającą niezbędnej w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.


Ulgi na kolei dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu

Jak wyjaśnia serwis Niepelnosprawni.pl osoby z niepełnosprawnością mają prawo do korzystania z ulg i przywilejów w przejazdach koleją. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC,
  • 49 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP – tylko w klasie 2. pociągów osobowych,
  • 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej – jej przewodnik musi mieć skończone 13 lat.


Osoby niewidome, ale niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:

  • 37 proc. ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających niepełnosprawność),
  • do 95 proc. ulgi na przejazdy w pociągach PKP dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.

    czytaj więcej

Remont łazienki- dopłata do 50 tysięcy złotych (25.06.2025 18:24)

 

Remont łazienki z dofinansowaniem nawet do 50 tys. zł dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które spełniają określone przez PFRON kryteria.

 

Remont łazienki bywa sporym wydatkiem, szczególnie gdy trzeba przystosować ją do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście można uzyskać dofinansowanie z PFRON. Pokrywa ono nawet 95 proc. kosztów, a maksymalna kwota wsparcia to aż 50 tys. zł.

 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie remontu łazienki.

  • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
  • opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami.

 

Celem tego wsparcia jest likwidacja barier architektonicznych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, takich jak brak odpowiednio dostosowanego prysznica, uchwytów, podjazdów czy specjalistycznego sprzętu w łazience. 

czytaj więcej


Przekaż nam 1% swojego podatku

Galeria

Newsletter

Galeria poezji