Od 30 września tylko z zaświadczeniem. (20.09.2024 12:21)

 

Prace w Sejmie: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm dla osób niepełnosprawnych: Decyzje z urzędu bez wniosku.

Od 30 września 2024 r. musi przedstawić tylko słynne zaświadczenie np. w MOPS (aby przedłużyć ważność świadczeń (takich jak zasiłek pielęgnacyjny). I to wystarczy. Taka sama jest sytuacja osób otrzymujących świadczenia z pomocy społecznej. Tu MOPS także zadziała z urzędu i sam przedłuży ważność świadczeń zależnych od orzeczenia o niepełnosprawności. Trzeba mu tylko dostarczyć zaświadczenie. Tak to wygląda w projekcie procedowanym przez Sejm.  

 

W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia    (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

Wszystko to przy założeniu, że Sejm przegłosuje projekt nowelizacji. Ale wnieśli go posłowie koalicji rządowej. Projekt jest słuszny i sprawiedliwy. Nie ma racjonalnych przesłanek jego odrzucenia.

Jak działa system przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności?

Po otrzymaniu wniosku o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności przewodniczący powiatowego zespołu wydaje (niezwłocznie) zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

Zaświadczenie wydane przez przewodniczącego powiatowego zespołu jest więc dokumentem potwierdzającym:

- złożenie wniosku w terminie ważności poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności,

- określającym maksymalny, wydłużony termin ważności dotychczasowego orzeczenia (zob. z ww. art. 6bb ust. 1).

I następnie osoba niepełnosprawna albo opiekun udawali się np. do MOPS, aby przedłużyć zasiłki albo świadczenia. I oprócz tego musiał złożyć wniosek. Ściślej nie wiadomo było, czy ma go złożyć. Przepisy tego nie rozstrzygały. Przepisy nie rozstrzygały także tego, czy jest wydawana nowa decyzja o prawie do np. zasiłku pielęgnacyjnego czy przedłużana jest stara. 

 Przedłużanie orzeczeń - Co się zmienia dla niepełnosprawnych nastolatków?

Poprawie ulega sytuacja osób niepełnosprawnych do 16-ego roku życia. W momencie osiągnięcia 17-roku życia nie mogły już przedłużyć orzeczenia o niepełnosprawności (wygasło). Nastolatkowie musieli się starać o nowe orzeczenie. Teraz już nie muszą. 

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1) niepełnosprawnemu dziecku;

2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;


Przekaż nam 1% swojego podatku

Galeria

Newsletter

Galeria poezji